تحلیل جامع اکانت بیزینسی اینستاگرام

تحلیل جامع اکانت بیزینسی اینستاگرام

حتماً برای شما هم از این دست سوالات پیش آمده است که پست‌های من به چند درصد از فالورها نمایش داده می‌شود؟ آیا هشتگ‌هایی که استفاده می‌کنم بازدهی خوبی دارند؟ آیا پست من وارد اکسپلور اینستاگرام شده است؟ بهتر است چه ساعاتی در روز پست‌گذاری کنم؟ مخاطبان من از کدام شهرها هستند؟ چند درصد از مخاطبان من زن و چند درصد مرد هستند؟ کدام پست‌های من بیشتر توسط فالورها به اشتراک گذاشته شده یا ذخیره شده‌اند؟ برای دریافت پاسخ این سوالات با من همراه شوید.

شاید اغراق آمیز نباشد اگر بگویم که تجزیه و تحلیل و فیدبک گرفتن از یک کار مهمتر از انجام آن کار است. همین اصل در مورد کسب و کارهای اینستاگرامی هم برقرار است. بسیاری از بیزینس‌ها اقدام به راه اندازی یک پیج اینستاگرام، تولید محتوا، جذب فالور و … می‌کنند و ماه‌ها فعالیت خود را ادامه می‌دهند بدون اینکه یک بار عملکرد خود را بررسی کنند یا از مخاطبان فیدبک بگیرند. در صورتی که یک صاحب کسب و کار باهوش می‌داند که باید مدام بصورت روزانه و هفتگی و ماهانه عملکرد پیج اینستاگرام خود را بررسی کند و ببیند آیا در مسیر درست حرکت می‌کند یا نیاز به تغییر عملکرد دارد.


برای موفقیت در کسب و کارمان باید مدام از مخاطبان فیدبک بگیریم. این کار در اینستاگرام با بیزینسی کردن اکانت و دسترسی به اطلاعات با ارزش آن ممکن است.


برای تحلیل دقیق یک کسب و کار در اینستاگرام، قابلیت ویژه‌ای به نام پروفایل بیزینسی اینستاگرام در نظر گرفته شده است که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ما قرار می‌دهد. در این مقاله ابتدا نحوه‌ی بیزینسی یا تجاری کردن یک اکانت اینستاگرام را آموزش می‌دهم و اصطلاحات مرتبط با پروفایل بیزینسی اینستاگرام را با هم مرور می‌کنیم. سپس با معرفی امکانات مختلف پروفایل بیزینسی، با چگونگی تحلیل یک پیج اینستاگرام آشنا می‌شویم و در نهایت یاد می‌گیریم چگونه یک پست یا استوری اینستاگرام را بصورت کامل تجزیه و تحلیل کنیم.


تغییر پروفایل شخصی به پروفایل بیزینسی

برای تبدیل اکانت شخصی به بیزینسی در اینستاگرام وارد تنظیمات شوید و گزینه account و سپس گزینه Switch to Business Account را انتخاب کنید. البته این گزینه ممکن است بر روی سیستم عامل‌ها، گوشی‌ها و یا اکانت‌های مختلف به شکل‌های دیگری از جمله Get Instagram Business Tool باشد. در ادامه نوع کسب و کار خود را مشخص کنید. در مرحله بعد می‌توانید اطلاعات تماس خود از قبیل آدرس ایمیل، شماره تماس و لوکیشن را وارد کنید یا تغییر دهید و در نهایت بر روی گزینه OK کلیک کنید تا پروفایل اینستاگرام بیزینسی شما ساخته شود. البته برای مشاهده آمار و اطلاعات پیج بیزینسی باید کمی صبر کنم تا اینستاگرام داده‌های جدید را جمع آوری کند. همچنین امکان دیدن اطلاعات بیزینسی پست‌های قدیمی وجود ندارد و صرفاً پست‌های به اشتراک گذاری شده بعد از بیزینسی شدن پروفایل، این قابلیت جدید را دارند.


آشنایی با اصطلاحات بیزینسی اینستاگرام

قبل از شروع تحلیل یک پیج اینستاگرامی ابتدا اصطلاحات مربوط به تحلیل اکانت بیزینسی را با هم مرور می‌کنیم.

 • Engagement: اینگیجمنت یک پست مجموع تعداد لایک‌ها و کامنت‌های یک پست تقسیم بر تعداد فالور های پیج است. به عنوان مثال اگر پیجی داشته باشیم که ۱۰۰۰ فالوور داشته باشد و یک پست آن ۹۰ لایک و ۱۰ کامنت داشته باشد اینگیجمنت آن پست ۱۰ درصد است. اینگیجمنت کلی یک پیج اینستاگرام میانگین اینگیجمنت تک تک پست‌های آن پیج می‌باشد. البته در تعاریف جدید اینگیجمنت، علاوه بر لایک و کامنت، پارامترهایی از قبیل save، share و حتی زمان اختصاص داده شده به خواندن یک پست هم موثر است.
 • Reach: ریچ یک پست تعداد اکانت های یکتایی است که آن پست را دیده‌اند. به عنوان مثال اگر یک پست به ۱۰۰۰ نفر نمایش داده شود، ریچ آن پست برابر ۱۰۰۰ است.
 • Impression: ایمپرشن یک پست تعداد دفعاتیست که آن پست دیده می‌شود. مثلاً اگر پستی ۱۰۰۰ بار دیده شود ایمپرشن آن پست برابر ۱۰۰۰ است.

ریچ و ایمپرشن یک تفاوت کوچک با هم دارند. ریچ تعداد اکانت‌های یکتایی است که پست را می‌بینند در صورتی که ایمپرشن تعداد دفعات دیده شدن پست است. به عنوان مثال اگر پست شما ۵ بار توسط یک نفر دیده شود ریچ آن پست برابر یک است در صورتی که ایمپرشن آن برابر ۵ خواهد بود. در نتیجه همیشه میزان ایمپرشن برابر یا بیشتر از ریچ خواهد بود.


 • View: ویو تعداد دفعات دیده شدن یک ویدئو است. در پست های ویدئویی ویو و ریچ لزوماً برابر نیستند. هر بازدید یک پست ویدئویی یک ریچ به حساب می‌آید در صورتی که حداقل باید ۳ ثانیه از آن ویدئو توسط مخاطب دیده شود تا ویو در نظر گرفته شود.

تحلیل پروفایل بیزینسی اینستاگرام

پس از آشنایی با نحوه بیزینسی کردن اینستاگرام و آشنایی با اصطلاحات پیش نیاز، سراغ تحلیل اکانت بیزینسی اینستاگرام می‌رویم. برای تحلیل اکانت بیزینس اینستاگرام ابتدا مطابق شکل زیر وارد قسمت insight می‌شویم. بعد از کلیک بر روی این گزینه با سه بخش activity، content و audience روبرو می‌شویم که در ادامه با این بخش‌ها آشنا می‌شویم.

۱- اکتیویتی

ابتدا سراغ بخش activity می‌رویم. در بالای این بخش، قسمت interaction نشان داده شده است. اینترکشن در واقع مجموع تعداد بازدید از پروفایل، تماس از طریق دکمه call، کلیک بر روی گزینه ایمیل و لوکیشن در ۷ روز گذشته است. البته آمار تک تک این بخش‌ها به تفکیک در ادامه آمده است مثلاً تعداد بازدید از پروفایل در هفته قبل ۴۶۳ باربوده است. همچنین این آمار به تفکیک روزهای هفته در نمودار آبی رنگ نشان داده شده است. اگر اعداد روی نمودار هفتگی که همان تعداد اینترکشن در هر روز می‌باشد در اکانت اینستاگرام شما مشخص نیست، کافی است یک بار روی نمودار با انگشت ضربه بزنید تا اعداد به شما نشان داده شود.

بعد از قسمت اینترکشن، نوبت به بخش بسیار مهم discovery می‌رسد. در این قسمت اطلاعات مربوط به ریچ و ایمپرشن در هفته گذشته ارائه می‌شود. برای نمونه در شکل زیر میزان ریچ در هفت روز اخیر برابر ۹۵۳ و ایمپرشن هفت روز اخیر ۱۱۸۸۷ است. در نمودار آبی هم میزان ریچ به تفکیک روزهای مختلف هفته گذشته مشخص شده است. در این بخش هم برای دیدن اعداد روی نمودار می‌توانید یکبار با انگشت روی نمودار ضربه بزنید.


۲- کانتنت

بخش بعدی که در قسمت insight بررسی می‌کنیم، content یا محتواست. در این بخش می‌توانیم پست‌ها و استوری‌های صفحه اینستاگرام خود را بر اساس فاکتورهای مختلف به ترتیب مشاهده کنیم. اگر در قسمت Feed Posts بر روی see all کلیک کنیم تمام پست‌های پیج خود را می‌بینیم. اگر بر روی متن بالای این قسمت کلیک کنیم امکانات فوق العاده‌ای برای مقایسه پست‌ها بر اساس فیلترهای مختلف لحاظ شده‌است. در صفحه ظاهر شده سه ستون وجود دارد. ستون اول نوع پست را مشخص می‌کند که می‌تواند عکس، ویدئو، کاروسل یا پست‌های فروشگاهی باشد. در ستون دوم می‌توانیم یکی از معیارهای تماس، ایمیل، کامنت، اینگیجمنت، فالو، دایرکشن، ریچ، ایمپرشن، سیو، شیر یا بازدید از پروفایل را انتخاب کنیم تا تمام پست‌های ما به ترتیب بر اساس همان فاکتور فهرست شود. و در ستون سوم می‌توانیم بازه زمانی مورد نظر را مشخص کنیم. و در نهایت با انتخاب گزینه apply، می‌توانیم لیست تمامی پست‌ها را به ترتیب میزان اثرگذاری ببینیم. مثلاً با انتخاب all از ستون اول، ریچ از ستون دوم و یک سال از ستون سوم و انتخاب گزینه اپلای، تمام پست‌های یک سال گذشته پیج ما به ترتیب میزان ریچ نشان داده می‌شوند. این قسمت از پروفایل تجاری اینستاگرام اهمیت بسیاری دارد و با انتخاب گزینه‌های مختلف و بررسی آن‌ها، به اطلاعات ارزشمندی درباره کیفیت انواع پست‌های به اشتراک گذاشته شده و فیدبک مخاطبان دست می‌یابیم.

در ادامه بخش کانتنت می‌توانیم به اطلاعات ارزشمندی درباره استوری‌های به اشتراک گذاشته شده دست یابیم. اگر بر روی گزینه see all کلیک کنیم، در این قسمت هم مشابه قسمت قبلی می‌توانیم با کلیک روی نوشته بالای صفحه و انتخاب فیلترهای مختلف، تمام استوری‌ها در یک بازه زمانی مشخص را به ترتیب فاکتورهایی از قبیل ریچ، ایمپرشن، ریپلای، فوروارد و سایر گزینه‌ها ببینیم.


۳- اودینس

بعد از بخش کانتنت می‌رویم سراغ آخرین قسمت یعنی audience یا مخاطبان که در واقع اطلاعات جامعی از مخاطبان را نشان می‌دهد. در بالای صفحه تعداد فالوور های پیج نشان داده شده است. در ادامه لوکیشن‌های برتر فالوورهای پیج نشان داده شده است. همچنین با انتخاب گزینه countries، ملیت فالورهای پیج مشخص می‌شود.

در بخش بعدی یعنی گروه سنی مخاطبان، بازه سنی فالورهای پیج مشخص شده است. همچنین با انتخاب گزینه‌های men و women، می‌توانیم به تفکیک سنی گروه‌های مردان و زنان بصورت مجزا دسترسی داشته باشیم. در ادامه در بخش gender مشخص می‌شود چند درصد از مخاطبان پیج آقا و چند درصد خانم هستند. این داده‌های مرتبط با جنسیت و بازه سنی اهمیت بسیاری در شناخت مخاطبین کسب و کار ما و تولید محتوای مناسب منطبق بر سلایق آن‌ها دارد.

و بخش پایانی که بسیار مهم است، تعداد مخاطبان آنلاین در ساعات و روزهای مختلف هفته است. به عنوان مثال مطابق شکل زیر در روز دوشنبه مخاطبان بیشتر در ساعات ۱۲ ظهر و ۹ شب آنلاین هستند. طبیعتاً پست‌گذاری در این ساعات روز منجر به افزایش تعامل مخاطبان با شما و بیشتر دیده شدن محتوایتان خواهد شد. همچنین با انتخاب بخش days می‌توانیم روزهایی که مخاطبان بیشتری در اینستاگرام حضور دارند را بشناسیم و تمرکز تولید محتوا را بر آن روزها قرار دهیم.


تحلیل پست اینستاگرام

در بخش قبل درباره تحلیل یک اکانت بیزینس اینستاگرام به صورت کامل صحبت شد. در این قسمت درباره تحلیل یک پست اینستاگرام صحبت می‌کنیم. برای تحلیل یک پست اینستاگرامی بر روی گزینه‌ی view insights زیر پست کلیک می‌کنیم. در این قسمت در سطر اول، چهار بخش نشان داده شده است که به ترتیب از چپ به راست تعداد لایک‌ها، تعداد کامنت‌ها، تعداد دفعاتی که پست به اشتراک گذاشته شده و تعداد دفعاتی که پست ذخیره شده است را نشان می‌دهد. بخش بعدی یا همان interaction، مجموع دفعاتی است که مخاطبین بعد از دیدن پست شما روی پروفایلتان کلیک می‌کنند، از طریق دکمه call با شما تماس می‌گیرند، روی لینک وبسایتتان در بیو کلیک می‌کنند، برایتان ایمیل ارسال می‌کنند یا روی گزینه direction کلیک می‌کنند. این آمار به تفکیک در پایین بخش اینترکشن قابل مشاهده است. اگر یک یا چند مورد از پنج گزینه ذکر شده قابل مشاهده نبود، به این معنی است که تعداد آن برابر صفر است. مثلاً اگر در پایین بخش اینترکشن برای شما website clicks قابل مشاهده نیست به این معنی است که کسی بعد از دیدن پست روی لینک درج شده در بیو شما کلیک نکرده و یا اصلاً لینکی را در بیو خود قرار نداده‌اید.

 در سطر اول بخش بعدی یعنی discovery، تعداد ریچ پست شما نشان داده شده است که برابر با ۳۷۵ است که از این مقدار، ۱۷ درصد ریچ‌ها از بین فالوورهای ما نبوده‌اند. هرچقدر این درصد بالاتر باشد بهتر است زیرا نشان می‌دهد که پست ما به افراد جدیدی بجز فالوورهایمان نشان داده شده است. گزینه follows نشان دهنده‌ی تعداد افرادی است که بعد از دیدن این پست پیج ما را فالو کرده‌اند. این عدد بسیار مهم است و در واقع بیانگر میزان رشد ارگانیک و طبیعی پیج است. این دسته از مخاطبان که از طریق محتوای جذاب وارد پیج شما می‌شوند، با ارزش‌ترین نوع مخاطب هستند. در ادامه مقادیر ریچ و ایمپرشن پست مشخص می‌شود.

شاید مهمترین بخش تحلیل یک پست اینستاگرامی، تفکیک آمار ایمپرشن یک پست باشد که در انتهای صفحه بخش تحلیل پست اینستاگرام قابل رویت است. در این بخش به تفکیک مشخص می‌شود که بازدیدها از صفحه هوم مخاطب، هشتگ، اکسپلور اینستاگرام، دیدن صفحه پروفایل یا سایر موارد است. در ادامه تک تک این موارد را بررسی می‌کنیم.

 • From home: عدد روبروی این قسمت مشخص می‌کند که چه تعداد از بازدیدها از طریق صفحه هوم مخاطب اتفاق افتاده است. در واقع وقتی شما اینستاگرام را باز می‌کنید و پست‌های افرادی که فالو کرده‌اید را می‌بینید، این بازدید برای فرد مقابل بصورت from home ثبت می‌شود.
 • From Explore: عدد روبروی این قسمت، تعداد بازدیدهای پست ما را از اکسپلور اینستاگرام نشان می‌دهد. بالا بودن این عدد نشان می‌دهد که اینستاگرام پست ما را برای تعدادی از کاربران فضای اینستاگرام جذاب تشخیص داده و در نتیجه پست ما را از طریق اکسپلور اینستاگرام به آن افراد نمایش داده است. ورود به اکسپلور یکی از روش‌های مناسب جهت افزایش بازدید و جذف فالوور جدید است.
 • From Profile: این عدد نشان می‌دهد که چند بار افراد از طریق پروفایل شخصی شما وارد پست مربوطه شده و آن را مشاهده کرده‌اند.
 • From Hashtag: این عدد نشان‌دهنده تعداد دفعاتی است که افراد از طریق جستجوی هشتگ‌هایی که در کپشن خود نوشته‌اید از پست شما بازدید کرده‌اند. این عدد فاکتور مهمی در ارزیابی هشتگ‌ها و بررسی بازدهی آن‌ها دارد.
 • From Other: در این بخش تمام بازدیدهایی که به روش‌هایی بجز چهار مورد بالا ایجاد شوند نشان داده می‌شود از جمله بازدیدهای ناشی از به اشتراک گذاری توسط فالوورهایتان.

یک نکته بسیار مهم در رابطه با تفکیک بندی این اطلاعات وجود دارد. معمولاً از بین چهار گزینه اول یعنی هوم، پروفایل، هشتگ و اکسپلور، سه موردی که در ۲۴ ساعت اول تعداد بیشتری داشته باشند در این آمار بیزینسی نشان داده می‌شوند و گزینه چهارم به همراه سایر موارد در بخش from other دیده می‌شوند. مثلاً در مثال عکس بالا، سه گزینه هوم، اکسپلور و پروفایل نشان داده شده‌اند. در نتیجه یا از طریق هشتگ بازدیدی نداشته‌ایم یا این بازدیدها کمتر از سه مورد بالا بوده‌اند در نتیجه تعداد بازدیدهای از طریق هشتگ هم در قست from other لحاظ شده‌است.


تحلیل استوری اینستاگرام

مطابق شکل زیر با انتخاب گزینه‌های مشخص شده می‌توان به اطلاعات استوری دسترسی یافت.

قسمت اول یا همان interactions، نشان دهنده واکنش‌های مخاطب به استوری شماست و مجموع تعداد پاسخ‌ها، کلیک روی پروفایل و بازدید از آن، کلیک روی استیکرها، هشتگ‌، لوکیشن و غیره است. این اطلاعات تفکیک شده به ترتیب در زیر بخش اینترکشن قابل مشاهده هستند.

در بخش discovery در وسط صفحه تعداد ریچ استوری نشان داده شده و در ادامه تعداد ایمپرشن‌ و افرادی که با دیدن استوری شما را فالو کرده‌اند مشاهده می‌شود. در بخش navigation هم تعداد کل کلیک‌های مخاطبان مشخص می‌شود. گزینه back تعداد دفعاتی است که مخاطبان روی سمت چپ استوری شما کلیک می‌کنند تا بتوانند استوری قبلی را ببینند. عدد روبروی گزینه forward نشان دهنده‌ی تعداد دفعاتی است که افراد سمت راست استوری شما را کلیک می‌کنند تا استوری بعدیتان را ببینند. گزینه next story هم تعداد خروج از استوری شما و رفتن به استوری نفر بعدی را نشان می‌دهد. این کار معمولاً با کشیدن انگشت از سمت راست به سمت چپ روی استوری شما انجام می‌شود. و در نهایت گزینه exited هم تعداد دفعاتی را نشان می‌دهد که مخاطبان بعد از دیدن استوری شما کلاً از فضای استوری اینستاگرام خارج شده‌اند. بررسی این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا متوجه میزان علاقه مخاطب به استوری‌هایتان شوید.


جمع‌بندی


در این مقاله آموزشی یاد گرفتیم که:

 • چرا باید پیج اینستاگرام کسب و کارمون رو بیزینسی کنیم.
 • چطور پیج اینستاگرام رو بیزینسی کنیم.
 • اصطلاحاتی مثل ریچ، ایمپرشن، ویو و اینگیجمنت به چه معنی هستند.
 • چطور از طریق قسمت اینسایت، آمار پیج اینستاگرام رو ببینیم و درباره فالورها، محتواهای پیج و میزان تعامل مخاطبان با پیج به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا کنیم.
 • چطور به اطلاعات دقیق هر پست از جمله میزان تعامل مخاطب با پست‌ها، بازدهی هشتگ‌ها و میزان حضور پست در اکسپلور اینستاگرام دسترسی پیدا کنیم.
 • چگونه با دسترسی به اطلاعات بیزینسی استوری متوجه شویم که آیا استوری‌های ما برای مخاطب جذاب است یا خیر.

قطعاً با یادگیری کامل این مقاله می‌تونید محتوای بهتر و متناسب با سلیقه‌ مخاطبتون تولید کنید و با ایجاد تعامل بیشتر، به اهدافتون در کسب و کار خودتون نزدیکتر بشید. اگر در ارتباط با قابلیت بیزینسی اینستاگرام سوالی دارید می‌تونید در کامنت‌ها مطرح کنید در اولین فرصت پاسخ می‌دم.  

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. ایمان
  ۱:۲۱ ۱۳۹۸/۱۱/۰۷

  واقعا عالی و کامل و جامع بود.دمتون گرم

 2. Mahyar
  ۲:۵۵ ۱۳۹۹/۰۲/۱۱

  سلام وقتی یکیو تگ میکنی و اون استوری رو مبینه بقل اسمش تو قسمت sticker tapes یه عدد میاد اون ینی چی؟؟

  • محمد نویدی
   ۵:۳۷ ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

   سلام. این عدد تعداد دفعاتی رو نشون میده که افراد روی اون استیکر یعنی همون آیدی فردی که تگ شده کلیک کردن.

 3. Benjamin
  ۸:۳۵ ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

  من خیلی دنبال مطالب تحلیل داده های پیج بیزینسی بودم ، ولی اطلاعاتی که پیدا میکردم خیلی خوب توضیح نداده بودن ،
  واقعا جامع و عالی بود ، ازتون ممنونم

 4. hosein
  ۴:۵۴ ۱۳۹۹/۰۵/۰۵

  سلام
  یه سوال دارم:
  آیا میشه بدون اینکه پیجم رو از حالت شخصی خارج کنم و یا بدون اینکه تبدیلش کنم به بیزینس پیج
  پیجم رو آنالیز کنم؟؟؟مثلا اپلیکیشنی یا سایتی هست که بدون تغییر حالت پیج شخصی این کار رو کنه؟؟؟

  لطفا جواب سوالم رو بهم ایمیل کنید که هر وقت جواب دادید متوجه بشم.سپاسگذارم

  • محمد نویدی
   ۷:۳۶ ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

   سلام. نه برای پیج بسته یا پرایوت امکان تحلیل داده ها وجود نداره

 5. ریحان
  ۷:۱۳ ۱۳۹۹/۰۸/۰۶

  سپاس، عالی بود
  من یه دوره آموزشی اینستاگرام شرکت کرده بودم که الان فهمیدم پولم رو دور ریختم.
  در سایت شما به مراتب بیشتر از اونجا به صورت رایگان آموختم.

 6. الناز
  ۹:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱۲

  بی نهایت سپاسگزارم برای من خیلی مفید بود
  موفق و موید باشین💐

 7. شبنم مهربانی
  ۵:۱۰ ۱۴۰۰/۰۲/۲۹

  سلام ممنون از توضیحات عالیتون. من یه سوالی داشتم، چطور میشه یه پست رو وارد اکسپلور کنیم؟

  • محمد نویدی
   ۴:۰۱ ۱۴۰۰/۰۳/۲۷

   سلام. ورود به اکسپلور به فاکتورهای زیادی بستگی داره. مثلا محتوای تعاملی و کاور یا عنوان پست شما می‌تونه تاثیر زیادی بر ورود به اکسپلور بذاره.

 8. فائزه عسگری
  ۸:۳۱ ۱۴۰۰/۰۶/۱۸

  خیلی عالی بود واقعا دمتون گرم

 9. فائزه عسگری
  ۸:۳۲ ۱۴۰۰/۰۶/۱۸

  خیلی خوب بود ممنون